22 lutego 2021

Zalety nauki pamięciowej

Definicje, wiersze, daty, przemówienia – na pewno każdy z nas musiał się uczyć ich na pamięć. „Litwa, ojczyzna moja..” niejednemu spędzała sen z powiek. Wielokrotnie zastanawialiśmy się na co to komu... Otóż okazuje się, że aby dożyć sędziwej starości w pełni sił umysłowych, należy cały czas intensywnie ćwiczyć swój mózg, rzucając mu coraz to nowsze i trudniejsze wyzwania.

Rola pamięci jest olbrzymia w życiu dzieci. 

Dzięki nauce na pamięć nasze dzieci:

Ø usprawniają pracę mózgu

Ø wzmacniają rozwój intelektualny

Ø uczą się poprawnej wymowy, dykcji i akcentu

Ø rozszerzają słownictwo

Ø zdobywają wiedzę

Ø dostrzegają piękno i zawiłości języka

Ø pobudzają swoją wyobraźnię

Ø zdobywają podwaliny do odbioru tworów kulturowych.


Zatem, ucząc nasze dzieci wierszy na pamięć, przygotowujemy je nie tylko do różnych wyzwań w szkole, ale też wyzwań dorosłego życia.

 

 Jak wesprzeć nasze pociechy w procesie nauki pamięciowej? 

Muzyka – puszczaj ją często, bo ćwiczy pamięć słuchową, niezywkle ważną dla dzieci dwujęzycznych

Rymowanki i wyliczanki – powtarzalność ćwiczy pamięć, a przekazując dziecku swoje ulubione wierszyki z dzieciństwa, dodatkowo budujesz z nim silną więź i przypomnisz sobie swoje dzieciństwo!

Zagadki – możesz je wymyślać na poczekaniu, np. „w tej kuchni jest przedmiot, który”...lub  „myślę o czymś, co jest okrągłe, czerwone i słodkie”...

Gry słowne – wszystkie i wszędzie, np. kto wymyśli więcej słów na daną literę, albo wymyśl rym do słowa „dym”. Takie gry zajmą każdego małego marudę, jeśli nudzi się czekając w kolejce.

Gry planszowe – do których dzieci wcale nie trzeba namawiać!

Skojarzenia – łączenie w pary, wyszukiwanie cech wspólnych, albo elementu, który nie pasuje. Możliwości są nieograniczone. Wystarczy się rozejrzeć.

Ruch – zawsze i wszędzie, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Przemienność ruchów ciała stymuluje rozwój mózgu i dotlenia go.

Prace domowe – uciskanie zakończeń nerwowych w palcach dłoni stymuluje obszary pamięci i logicznego myślenia. Czyli ucząc dziecko odpowidzialności za porządek w pokoju, ćwiczysz też jego pamięć! Czy może być lepiej?

 

Zostań Super Bohaterem

Jak widać, wspomaganie dziecka w ćwiczeniu pamięci, nie wymaga od rodzica skomplikowanej wiedzy, ani nakładów fiansowych. Można nawet zapewnić, że rodzic, który chce w drodze do szkoły przez kilka minut „pograć” w zagadki, staje się dla dziecka niekwestionowanym Super Bohaterem.

 

Ewa Oślizło

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

  Niektórzy lubią poezję... Niektórzy, czyli nie wszyscy cytując polską noblistkę.   Do grona "niektórych" należy klasa 6. W osta...